چند بازی مناسب برای خردسالان تا 3 سال

بازی‌های خردسالان به چند بخش تقسیم میشوند:

  • قبل از 5 ماهگی
  • بعد از 5 ماهگی
  • بعد از 1 سالگی

قبل از 5 ماهگی

بازی‌های جسمی کودکان از 1 ماهگی شروع میشود و باعث رشد اعضای بدن و کنترل بهتر تنه، سر و بدن او میشود. کودک در1 یا 2 ماهگی شروع به غلتیدن، لگد زدن، تکان دادن دست ها و … می کند و بعضی از اجسام مانند جغجغه را لمس کرده و فوری رها می کند.

کودکان از 2.5 ماهگی از خود صداهایی در می‌آورند؛ شروع به پیدا کردن انگشتان خود می کنند و با گم کردن آن انگشتان شروع به گریه می کنند و تا 4 ماهگی صداها و رنگ‌های مختلف را کشف می کند.

بعد از 3 ماهگی علاقه‌ی کودکان به اسباب بازی شدید تر می شود به همین دلیل در این دوران سعی می کند اسباب بازی‌ها را با دستان خود به سمت خود بکشند و با آنها تماس داشته باشند.

برای بازی یک کودک 5 ماهه بهتر است یک جغجغه برای او تهیه کنید و به آرامی آن را روبه‌رو ی چشمان او تکان دهید. همچنین کودک بعد از 4.5 ماهگی هر شیءای را ببیند و در اختیار داشته باشد بر می دارد و به طرف دهان خود می برد و آن را می مکد و بعد از تکان دادن، آن را پرت می کند.

بعد از پنچ ماهگی 

کودکان در 6 ماهگی از کارهایی مانند پرتاب کردن اسباب بازی و صدای به زمین خوردن آن لذت می برند و از کشیدن اسباب بازی هایشان به طرف خود با نخ به وجد می آیند. کودکان در 6 ماهگی می توانند 5 الی 10 دقیقه با اسباب بازی‌های خود بازی کنند و اشیا را دست به دست کنند و علاقه‌ی بسیار شدیدی به لمس اشیاء و بردن آن به دهان دارند و اسباب بازی‌ها را با در دهان گذاشتن، زدن به زمین و لمس کردن کشف می کند.

یکی از جذاب ترین بازی هایی که والدین می توانند در این دوران با کودک خود انجام دهند این است که صورت کودک را با یک پتو، شال، دست یا هر چیزی که بتواند جلوی دید کودک را بگیرد، بپوشانند و یکباره آن را از جلوی دید آنها بردارند.

کودک از6 تا 12 ماهگی شروع میکند به سینه خیز حرکت کردن و وسایل را در دست خود قرار می دهد. همچنین در این دوران شروع به نشستن و غلت زدن روی شکم کرده و سعی می کند خودش را بالا بکشد و اسباب بازی مورد علاقه ی خود را به دست بیاورد.

در این سن قایم باشک یک بازی بسیار مناسب برای کودک است چرا که در این سن باید مفهوم بقا را آموزش ببیند؛ یعنی زمانی که اسباب بازی مورد علاقه‌اش  جلوی چشمانش نباشد، تصویری در ذهن خود دارد و می خواهد آن را پیدا کند، پس یکی از اسباب بازی هایش را زیر پتو پنهان کنید تا آن را پیدا کند. این بازی یکی از جذاب‌ترین بازی‌ها برای او است.

در 9 تا 12 ماهگی با کودک بازی‌هایی انجام دهید که موجب تقویت راه رفتن او میشود. مانند قطار بازی یا روروک که برای راه افتادن کودک بسیار مفید هستند. در این سن از وسایلی مانند تاب های کوچک، سرسره با ارتفاع کم و ایمن استفاده کنید.

بازی‌های مناسب از 1 تا 3 سالگی

در این سن، کودکان باید بازی‌های تمرینی را بیشتر انجام دهند تا حواس پنچگانه به درستی شکل بگیرند و آنها را کشف کنند. کودک از 1 تا 1.5 سالگی می تواند راه برود و اشیاء را جابجا کند؛ اما هنوز تسلط زیادی بر این کار ندارد.

کودک در این سن ایده‌هایش را کنار همدیگر قرار می دهد تا یک برنامه‌ی ابتدایی و ساده تشکیل دهد. برای این سن بازی‌هایی مانند دالی موشه و لیلی لیلی حوضک بسیار مناسب است

تا 2 سالگی که کودک راه رفتن را یاد میگیرد، با هل دادن یا کشیدن اسباب بازی‌هایش چالش‌های جدیدی را امتحان می کند و با این کار تمرین راه رفتن می کند و مسلط تر می شود و اعتماد به نفس پیدا می کند.

همچنین میتوانید در این سن از بازی‌های فکری مانند حلقه‌ی هوش، مکعب هوش و… استفاده کنید تا ذهن کودک در این دوران تقویت شود و اندازه‌ها و مقایسه کردن را به خوبی بیاموزد.

میتونین با کلیک روی این متن، با محصولات بیشتر مخصوص این رده سنی آشنا بشین.

همچنین برای آشنایی با سایر محصولات میتونین از آدرس www.farhang24.com وارد صفحه‌ی اصلی سایت بشین.

برگشت به بالا