انواع پازل برای کودکان

پازل‌ها با توجه به اینکه برای چه سنی تهیه می‌شوند، انواع مختلفی دارند. یک راه معمول برای تشخیص درجه‌ی سختی و آسانی پازل، تعداد تکه‌های آن است. پازل چهارتکه آسان‌ترین نوع پازل است و برای سنین پایین و همچنین کودکانی که برای اولین بار قرار است با پازل کار کنند، طراحی می‌شود. هرچه سن کودک بالاتر برود و مهارت‌هایش بیشتر شود، می‌توان او را با پازل‌هایی دارای تکه‌های بیشتر، ابعاد بزرگ‌تر و تصاویر پیچیده‌تر روبه‌رو کرد. بر این اساس، پازل‌های بزرگسالان معمولا در نوع پانصد، هزار و چندهزارتکه طراحی می‌شود.

مهم است که پازل‌هایی از انواع و جنس‌های گوناکون برای کودک تهیه شود زیرا هرکدام از آن‌ها می‌توانند متمرکز بر تقویت بخشی از مهارت‌های کودک باشند. تنوع جنس در پازل‌ها این تأثیر را دارد که کودک در لمس آن‌ها، با خاصیت مواد گوناگون هم آشنا شود.

برخی از جنس‌های رایج برای پازل این موارد هستند:

پازل مقوایی

این مدل درواقع از رایج‌ترین انواع پازل است. بیشتر پازل‌هایی که برای سنین گوناگون می‌بینیم از جنس مقواهای گلاسه تهیه می‌شوند. کیفیت جنس پازل در این مورد مطرح است زیرا لایه‌های کاغذ و مقوا معمولا آسیب‌پذیر هستند و زود پاره یا بی‌رنگ می‌شوند.

پازل فومی

برای کودکان خردسال بهتر است از این نوع پازل استفاده شود که هم نرم و منعطف است و هم نسبت به مقوا و کاغذ مقاومت بهتری دارد و در برابر ضربه آسیب نمی‌بیند. همچنین قابل شست‌وشو دارد که در نتیجه بهداشتی‌تر است.

پازل سه‌بعدی

پازل‌های سه‌بعدی نیز مانند انواع پازل‌های مقوایی، هم برای رده‌ی سنی کودک و هم بزرگسال وجود دارد. برای کودکان تعداد قطعات کمتر است، معمولا از قطعه‌های رنگارنگ استفاده می‌شود و ماکت اشیایی طراحی می‌شود که با درک و روحیه‌ی کودک سازگار است و قطعات آنها فاقد زوایا و تیزی‌های خطرناک هستند.

پازل چوبی

این نوع پازل از مقاوم‌ترین انواع پازل است و معمولا در قطعات بزرگ طراحی می‌شود. همچنین زیبایی خاصی دارد و یک اسباب‌بازی شکیل است. آشنایی کودک با جنس چوب که کمتر ممکن است در اسباب‌بازی‌های او وجود داشته باشد، اتفاقی تازه و جذاب است. همچنین چیدن قطعات چوبی کنارهم می‌تواند خلاقیت‌هایی بیشتری را در آینده‌ی او رقم بزند. 

برای آشنایی بیشتر با انواع پازل‌ها و همچنین سفارش راحت آنها میتوانید روی این متن کلیک کنید و کارهای مختلف در این قبیل رو ببینید.

همچنین برای آشنایی با سایر محصولات میتونین از آدرس www.farhang24.com وارد صفحه‌ی اصلی سایت بشین.

برگشت به بالا